14 Kasım 2011 Pazartesi

PMS nedir??

Sevgili beyler,
bu yazıyı tamamen sizleri bilgilendirmek, biraz olsun bilincinizi artırmak için yazıyorum..
yaşam döngünüzde heralde en az bir kere pms diye bir şey duymuşsunuzdur..
ya da duymadıysanız da her ay belirli dönemlerde karınız, sevgiliniz, kız arkadaşlarınız manyaklaşıyorsa bundandır..
ve bu son derece tıbbi bir durumdur yani kafamıza esti amaaaan bir manyaklaşayım diye delirmiyoruz..
bana inanmıyorsunuz alın size wiki bilgileri, aynen kopyalıyorum:
----
Premenstrual syndrome (PMS) (also called PMT or premenstrual tension) is a collection of physical and emotional symptoms related to a woman's menstrual cycle.
More than 200 different symptoms have been associated with PMS, but the three most prominent symptoms are irritabilitytension, anddysphoria (unhappiness).[1] Common emotional and non-specific symptoms include stressanxiety, difficulty in falling asleep (insomnia),headachefatigue, mood swings, increased emotional sensitivity, and changes in libido.[3] Formal definitions absolutely require the presence of emotional symptoms as the chief complaint; the presence of exclusively physical symptoms associated with the menstrual cycle, such asbloating, abdominal crampsconstipation, swelling or tenderness in the breasts, cyclic acne, and joint or muscle pain.
The exact symptoms and their intensity vary from woman to woman and even from cycle to cycle. Most women with premenstrual syndrome experience only a few of the possible symptoms, in a relatively predictable pattern.[4] Under typical definitions, symptoms must be present at some point during the ten days immediately before the onset of menses, and must not be present for at least one week between the onset of menses and ovulation.[5] Although the intensity of symptoms may vary somewhat, most definitions require that the woman's unique constellation of symptoms be present in multiple, consecutive cycles.[5]
-----
bu süreçte tavsiye edilen reaksiyon modeli sakinlik ve alttan almaktır..
dişi, bu süreçte sağlıklı düşünemez, mantıklı davranamaz, bir güler-bir ağlar, şizofrenik, manik depresif bir ruh haline girer..
haklısınız bu durum çok sıkıcı..
her ay ben de buna maruz kalsam darlanırdım..
ama inanın ki bunu yaşayan kişi için (yani bizler) durum çok daha zor..
yukarıyı dikkatle okuduysanız her ay bu triplere girmek ruhsal olarak oldukça can sıkıcı, yıpratıcı ve bir süre sonra ben kimim gibi yerlere gidebilen manyakça bir durum, zira bir mutlu bir mutsuz tripten tribe koşmak çok kolay bir hal değil takdir edersiniz ki..
bu gibi hallerde sizden ricamız ateşe körükle gitmek yerine, daha çok he diyip geçmeler ve de sütlü çikolata ile yapılan yaklaşımlara eğilmeniz..
bu durum bizim açımızdan da o kadar can sıkıcı ki keşke her ay bunu siz yaşasanız da biz sizi anlayışla karşılasak, sütlü çikolatalara, rokokolara, tobleronlara boğsak..
anlayış lütfen..
daha sağlıklı ilişkiler için elele..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder